تمرین ریاضی با کودکان در زندگی

تمرین ریاضی با کودکان در زندگی

تمرین‌هایی برای درک بهتر اهمیت ریاضی در زندگی

جهانی از مفاهیم انتزاعی، فرمول‌هایی که باید به حافظه سپرد، تمرین‌ها و مهارت‌های خسته‌کننده و تکالیف منزلی که اغلب نامفهوم به‌نظر می‌رسند! برای پدران و مادرانی که چنین پیش‌زمینه‌ای از ریاضیات دارند، پیوند بین ریاضی و زندگی واقعی غیرممکن به نظر می‌رسد، اما خوشبختانه برای فرزندان ما آموزش ریاضی به اندازه‌ چشمگیری بهبود یافته است.

امروزه ریاضیات با رویکرد عملی و کل‌نگر (مفهومی) آموزش داده می‌شود. برای مثال، دانش‌آموزان به جای آن‌که جدول ضرب را به حافظه بسپارند، با استفاده از چیزهایی که می‌توانند لمس و حس کنند، شیوه‌های ضرب‌کردن را بررسی می‌کنند یا آنان می‌توانند با دوستان‌شان آزمایش‌هایی انجام دهند و ببینند سه کودک که هر کدام دو مداد در دست دارند، در مجموع ۶ عدد مداد به همراه دارند.

ما پدران و مادران، پیوسته از آموزگاران و رسانه‌ها می‌شنویم که خواندن مطالب جالب برای فرزندان‌مان چه اندازه‌ اهمیت دارد. با وجود این، هنگامی که به ریاضی می‌رسیم، بسیار کم سخن می‌گوییم. بنابراین، باید در پی راه‌هایی باشیم که آموزش ریاضیات را در منزل بسط دهیم. ما باید ریاضیات را برای فرزندان‌مان واقعی سازیم. فعالیت‌های زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا به کودکان‌تان نشان دهید که ریاضیات بخش زیادی از زندگی روزانه‌ ما را تشکیل می‌دهد.

درختان، خودروها و چراغ‌ها را بشمارید
هنگامی که در خودرویی هستید، از فرزندتان بخواهید درختانی را که از آنها می‌گذرید، بشمارد. همچنین بپرسید چند تا خودرو قرمز رنگ می‌بیند یا چند چراغ راهنما را پشت‌سر گذاشته‌اید. شمارش معکوس نیز مهارت مهمی است که بچه‌ها را برای تفریق آماده می‌سازد. هنگامی که از پله‌ها پایین می‌آیید، از فرزندتان بخواهید به‌طور معکوس از عدد ١٠ شمارش کند.

لباس‌ها را دسته‌بندی کنید
از فرزندتان دعوت کنید در شستن و اتوکشیدن لباس‌ها به شما کمک کند. از او بخواهید لباس‌ها را بر پایه‌ رنگ، اندازه یا شخصی که آنها را می‌پوشد، دسته‌بندی کند. جفت‌کردن جوراب‌ها و پی‌بردن به این‌که در پایان کار، تعداد جفت جوراب‌ها نصف تعداد همه‌ جوراب‌ها خواهد بود، به کودک کمک می‌کند یک مفهوم بنیادی ریاضی (عدد زوج و عدد فرد) را درک کند.

میز و صندلی را با هم بچینید
چیدن وسایل خانه فرصت خوبی برای آموزش الگوهاست. چیدن میز و صندلی‌ها را آغاز کنید و از کودک‌تان بخواهید بر پایه‌ الگویی که شما آغاز کردید، کار را پی بگیرد.

پول خود را حساب کنید
هنگامی که در مغازه و خواروبار فروشی فرزندتان از شما می‌خواهد برایش شکلات بخرید، بگویید در صورتی برایت می‌خرم که بگویی برای پرداختن مبلغ آن چند سکه باید بپردازیم. اگر درست به اندازه‌ قیمت شکلات سکه ندارید، از او بخواهید بگوید فروشنده چقدر باید به آنان بازگرداند.

یک کیک را تقسیم کنید
از فرزندتان بخواهید بگوید چگونه یک کیک را می‌توان به چند بخش مساوی تقسیم کرد. اگر در پایان کار قطعه‌ای از کیک می‌ماند از او بپرسید چگونه می‌توان آن را به نصف، یک‌سوم یا یک‌چهارم تقسیم کرد تا به هریک از اعضای خانواده مقدار مساوی از آن برسد.

مقدار لازم را سنجش کنید
آشپزی فرصت مناسبی فراهم می‌سازد تا کودک شما اندازه‌گیری را تمرین کند و با واژه‌های اندازه‌گیری آشنا شود. هنگام غذا پختن از فرزندتان بخواهید مقدار کافی از مواد لازم را برای پخت غذا پیمانه کند؛ برای مثال، یک فنجان آب، نصف قاشق چای‌خوری نمک و یک‌چهارم فنجان روغن.

برای کمک به آموزش مفاهیم به فرزندتان لازم نیست شما یک متخصص ریاضی باشید. فقط کافی است همان‌گونه که شرح داده شد ریاضی را به‌طور خودمانی‌تر معرفی و تقویت کنید. دانش خود را از ریاضی توسعه دهید و به کودک کمک کنید ارتباط و نقش مهم ریاضیات را در زندگی روزانه درک کند.

 

منبع: آی‌هوش: تمرین ریاضی در زندگی با کودکان