کلایو سینکلر، اسطوره کامپیوتر خانگی و مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت

کلایو سینکلر، اسطوره کامپیوتر خانگی و مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت
درگشت مخترعی که عاشق حساب و کتاب بود…

«کلایو سینکلر» اسطوره کامپیوتر خانگی و مخترع ماشین حساب جیبی، در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

صنعت فناوری یکی از شناخته شده‌ترین و تاثیرگذارترین مخترعان خود را از دست داد. «سِر کلایو سینکلر» (Sir Clive Sinclair) روز ۱۶ سپتامبر، پس از تحمل یک دوره بیماری طولانی مدت در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

او بیشتر به خاطر محاسبه‌گر موسوم به «ZX» در شرکتی که به نام خود تاسیس کرده بود (سینکلر رادیونیکس) شناخته می‌شود. این شرکت در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی در بریتانیا رونق گرفت و موفق شد رایانه‌های شخصی خانگی را در زمانی که اکثر رایانه‌های موجود قیمت گزافی داشتند، در دسترس عموم قرار دهد. به عنوان مثال کامپیوتر «ZX Spectrum 16K» تنها ۱۲٫۵ پوند قیمت داشت، در حالی که شرکت اپل کامپیوتر «اپل ۲» (Apple II) خود را چند سال قبل با قیمت ۱۲۹۸ دلار عرضه کرده بود.

«سینکلر» همچنین به عنوان مخترع نخستین ماشین حساب جیبی در سال ۱۹۷۲ شناخته می‌شود. او همچنین از پیشگامان اولیه حمل و نقل الکتریکی بود و یک سه چرخه برقی موسوم به «C5» را در سال ۱۹۸۵ توسعه داد.

پروژه‌های سینکلر نیز مانند بسیاری از مخترعان همیشه موفق نبودند. تجارت کامپیوتری وی در سال ۱۹۸۴ با مشکل مواجه شد و او این شرکت را در سال ۱۹۸۵ به «آمستراد» (Amstrad) فروخت و در حالی که C5 چند دهه جلوتر از زمان خود بود، هیچ‌گاه به مرحله تولید و فروش نرسید و این تجارت سینکلر کمتر از یک سال پس از اولین رونمایی از C5 به بن‌بست رسید.

اما میراث «کلایو سینکلر» به یاد ماندنی است. کامپیوتر وی برای بسیاری از گیمرها و توسعه‌دهندگان بازی، یک نقطه عطف مهم محسوب می‌شوند. دانشگاه «مک‌گیل» خاطرنشان کرد که بسیاری از سازندگان بازی و استودیوهای معروف با رایانه خانگی «ZX Spectrums» رشد کرده‌اند.

ضمن اینکه ماشین حساب‌های جیبی حتی هنوز هم در دوران فراوانی گوشی‌های هوشمند، مفید هستند و همچنین اکنون می‌توان گفت که خودروهای برقی برای ماندن آمده‌اند. در هر حال، کار «کلایو سینکلر» بر فناوری و زندگی ما تأثیر زیادی گذاشته است و یاد و خاطره او جاودان خواهد ماند.

منبع: آی‌هوش