اختتامیه نوزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد

اختتامیه نوزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد

۳۳ برگزیده جشنواره کتاب رشد معرفی شدند
۳۳ برگزیده نوزدهمین جشنواره کتاب های آموزشی و تربیتی رشد در آیین اختتامیه جشنواره در مدرسه دارالفنون تهران معرفی و تجلیل شدند.

این مراسم با حضور حسن ملکی معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد که در نهایت ۱۱ کتاب در بخش کتاب‌های برگزیده و در بخش تقدیری نیز ۲۲ کتاب به عنوان برتر معرفی شدند.

کیومرث جهانگردی دبیر نوزدهمین جشنواره کتاب رشد با تقدیر اقدامات و همکاری‌های انجام شده در این رویداد، گفت: در این جشنواره، آثار در یک مرحله مورد غربالگری قرار گرفت و سپس داوران براساس فرم‌های ویژه نسبت به انتخاب بهترین آثار، تلاش کردند. در نهایت نیز کار داوران به تایید کمیته علمی رسید تا طی یک فرایند درست، کار از هر لحاظ مطمئن و درست به دست خانواده‌ها، دانش آموزان و معلمان برسد.

معاون سامان دهی منابع آموزشی و تربیتی دفتر انتشارات و فناوری آموزشی درباره نوزدهمین جشنواره کتاب‌های رشد، اظهار داشت: در این جشنواره از بین آثاری که به سازمان رسید (از بین ۳۳۴۲ کتاب از ۱۰۳ ناشر دولتی و خصوصی)، ۱۳۳۸ کتاب مورد تایید قرار گرفت و در سامانه تخصصی اطلاع رسانی شد. این آثار پس از ورود به جشنواره در ۲۷ گروه تخصصی غربالگری شدند. در مرحله بعد ۱۱ عنوان کتاب برگزیده انتخاب شدند. همچنین ۲۲ اثر به عنوان آثار قابل تقدیر و شایسته شناخته شدند. سایر آثار نیز به عنوان آثاری که وارد مرحله نهایی و نامزد دریافت جایزه هستند، معرفی شدند.

وی افزود: در این دوره به تخصصی‌تر کردن جشنواره توجه شد. لذا می‌توان تفاوت جدی را در این دوره مشاهده کرد که در جشنواره‌های جهان شاید کمتر دیده شده است. در تمام دنیا آثار جشنواره‌ها بر مبنای مولفه به عنوان مهمترین محور مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، اما آثار در این جشنواره در قالب معنا و فرم نیز مورد بررسی قرار گرفت. کتاب‌های آموزشی و تربیتی هم بر مبنای مولفه و هم ابعاد دیگر بررسی شدند و مباحثی مانند تحریک فکر و افزایش انگیزه مخاطب نیز در مولفه‌های ارزشیابی مورد توجه قرار گرفتند؛ چرا که تلاش این بود بر جنبه و وجه تخصصی جشنواره تاکید جدی داشته باشیم.

جهانگردی در ادامه به بیان خلاصه نظر هیات داوران در بخش‌ها و گروه‌های مختلف پرداخت و گفت: بر مبنای نظر داوران این جشنواره، آثار به لحاظ نقاط قوت، در شرایطی بودند که می‌توان وضع موجود و آثار این عرصه را متوسط، اما رو به جلو توصیف کرد. به نظر می‌رسد برگزاری این جشنواره موجب ارتقای کیفیت نشر دانش و ایجاد انگیزه بیشتر مولفان و ناشران خواهد شد.

وی تاکید کرد: اغلب ناشران با معیارها و ضوابط مدارس آشنایی لازم را ندارند. ضروری است برای ناشران کارگاه‌هایی را در سازمان برگزار کنیم که البته این کار تا حدودی انجام شده و در دستور جدی برای آینده نیز قرار داده شده است.

به گزارش ایرنا، برگزیدگان نوزدهمین جشنواره کتاب رشد در سه بخش کتاب‌های برگزیده، کتاب‌های تقدیری و کتاب‌های نامزد، معرفی شدند. در آیین اختتامیه‌ از مولفان کتاب‌های برگزیده و مولفان و مترجمان آثار شایسته تقدیر شد.

در حاشیه این مراسم، نمایشگاهی از منابع آموزشی و تربیتی مکتوب و غیرمکتوب با همکاری شرکت‌ها و موسسات فرهنگی و آموزشی تولید کننده منابع آموزشی و تربیتی برپا شد و مورد استقبال حضار قرار گرفت.

مراسم اختتامیه نوزدهمین جشنواره کتاب رشد با معرفی نفرات برگزیده و تقدیری امروز در مدرسه تاریخی دارالفنون برگزار شد.

:: کتاب ماجرای انیمیشن به روایت بزی که پرواز کرد، در این جشنواره کتاب برگزیده بخش هنر و سینما شد و تندیس جشنواره را از آن خود کرد.

:: همچنین کتاب معماهای چارگوش نیز نامزد کتاب برگزیده در بخش بازی و سرگرمی شد.